Česko na cestě k úspornějším budovám. Novela zákona o hospodaření energií a její dopady na stavebnictví a realitní trh
Kdy budu potřebovat nový průkaz energetické náročnosti? Přehledné shrnutí požadavků na zpracování průkazu energetické náročnosti (§ 7a) pro majitele nemovitostí podle novely zákona o hospodaření energií (č.406/2000Sb.) od roku 2013

Časté otázky - obecné

Kdo průkazy energetické náročnosti zpracovává?

Průkazy zpracovávají tzv. energetičtí specialisté, odborníci autorizovaní Ministerstvem průmyslu a obchodu. Jejich seznam uvádějí internetové stránky ministerstva: www.mpo-enex.cz/experti. V současné době je jich něco přes tisíc, ale jejich počty budou v souvislosti s vyšší poptávkou stoupat.

Jak bude průkaz vypadat a kolik bude stát?

Pro běžného uživatele je důležitá zejména grafická část průkazu, ta bude mít velikost dvou stran A4. K ní ještě náleží několikastránkový dokument s tabulkami a výpočty. Ten může obsahovat také popis doporučených opatření ke snížení energetické náročnosti budovy. U běžného rodinného domu, který má stavební dokumentaci, se cena průkazu odhaduje na zhruba pět tisíc korun. Kopii projektové dokumentace můžete získat na stavebním úřadě, kde mají archivované projekty třeba i z 19. století. Pokud stavební dokumentaci nemáte, musí energetický specialista nemovitost navštívit a provést základní zaměření na místě, což průkaz o něco zdraží. U bytových domů půjde o desítky tisíc korun podle velikosti a členitosti budovy. Odhaduje se, že po rozpočítání ceny průkazu mezi jednotlivé byty, zaplatí každý majitel zhruba dva tisíce korun. Cena průkazu je však tržní a bude výrazně záviset na nabídce a poptávce. Bude se také lišit u jednotlivých specialistů, kteří zpracování nabízejí. Pokud se tedy zájemce o průkaz nedohodne s jedním zpracovatelem, může oslovit druhého.

Jak dlouho zpracování průkazu trvá a na jak dlouho platí?

Doba zpracování záleží na velikosti a členitosti budovy, zda má či nemá stavební dokumentaci a také na dohodě mezi zpracovatelem a majitelem nemovitosti. U domů se stavební dokumentací může být hotový do několika dní. Průkaz platí 10 let. Samozřejmě někdy může být výhodné si nechat zpracovat průkaz nový, například když jsou v domě provedena úsporná opatření a poté se dům prodává. Podle nového průkazu bude budova v lepší
energetické třídě.

Musí být průkaz umístěn na budově viditelně? Musí být součástí inzerce?

Umístění u vchodu nebo ve vstupní místnosti bude povinné jen u veřejných budov, u rodinných či bytových domů ne. Při prodeji rodinného domku či bytu musí být v jakékoliv inzerci zveřejněny dva základní údaje z průkazu: energetická třída a hodnota dodané energie na metr čtvereční. Při prodeji bytu je možné využít výjimku, pokud majitel průkaz od SVJ přes písemnou žádost nezíská. Potom není nutné v inzerci údaje o energetické náročnosti uvádět. Druhý zvláštní případ může nastat, pokud majitel už průkaz má, ale ten je zpracovaný podle staré verze zákona platné do konce roku 2012. Potom má povinnost uvést dovětek “podle vyhlášky č. 148/2007 Sb.”, protože údaje se mohou oproti novému průkazu lišit.

Co hrozí, když někdo pronajímá či prodává byt nebo dům bez průkazu energetické náročnosti?

Pokud se na prodávajícího či na pronajímatele vztahuje povinnost průkaz mít, hrozí jim pokuta. I když kupující pořídí nemovitost bez průkazu, může jej dodatečně vyžadovat.

Bude někdo zpracování průkazů kontrolovat?

Ano, kontroly bude provádět Státní energetická inspekce, která spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Co je to energeticky vztažná plocha?

Energeticky vztažná plocha je půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím, tedy všech vytápěných, temperovaných příp. chlazených prostorů. Plocha je ohraničená vnějšími povrchy konstrukcí (tedy včetně vnějších i vnitřních stěn) a započítávají se do ní rovněž všechny prostupy, jako šachty, schodiště a světlíky ap.

house orange icon Máte dotaz?
sipka bottom

Obraťte se na internetovou poradnu Ministerstva průmyslu a obchodu i-Ekis.